09336403213

کارکرد و فرآیند اجرای راپل

راپل

تعریف راپل از لحاظ لحاظ لغت و اصطلاحراپل یک واژه فرانسوی است که به زبان فارسی «بازیابی» ترجمه می شود و به زبان انگلیسی نیز راه افتاده است که معنای «فرود آمدن با طناب» می دهد. در اصطلاح به کلیه مراحلی اطلاق می گردد که برای فرود و پایین آمدن از یک ارتفاع مشخص و رسیدن به نقطه صفر توسط ابزارآلات تخصصی کار در ارتفاع صورت می گیرد. به بیانی دیگر به خدماتی اطلاق می گردد که روی نمای ساختمان صورت می پذیرد. این خدمات شامل: پیچ و رولپلاک کردن نمای ساختمان، نماشویی و کارهای وابسته به آن می گردد.گروه های سنگنورد، کوهنورد و غارنوردان حرفه ای با فرود با طناب آشنایی دارند و با استفاده از راپل می توانند در شرایط اضطراری جان افراد را نجات دهند. امروزه با توجه به رشد روزافزون تکنولوژی استفاده از این تکنیک فراتر رفته و در زمینه های مختلفی کارایی دارد.نحوه کارکرد و فرآیند اجرای راپلاز جمله کارایی های راپل، پیچ و رولپلاک نمای ساختمان است. هنگام پیچ و رولپلاک نمای سنگی می بایست راپلکار با ابزارهای اصلی خود یعنی طناب های محکم و درهم تنیده شده، گره های محکم و کاربین ها از نمای ساختمان به پایین فرود نماید. وی در ارتفاع ثابت به حال خود باقی می ماند در عین حال که پاهای خود را به ساختمان تکیه می دهد و دست هایش آزاد است و به همین خاطر کار کردن با دریل برایش آسان می گردد. آنان پس از فرآیند پیچ ورولپلاک نما، محل کارگذاری پیچ ها را با استفاده از بتونه مناسب و همرنگ با نمای ساختمان پر می نمایند به گونه ای که پیچ و رولپلاک ها دیده نشوند و این امر به زیباسازی نمای ساختمان کمک می کند.تمایز راپل با داربست و مزیت های راپلبا توجه به توضیحاتی که گفته شد ممکن است تصور گردد که راپل همان داربست است. ولی در واقع این گونه نیست. چرا که نصب و راه اندازی داربست های فلزی، کاری طاقت فرسا و پر دردسر است در حالیکه راپل از امنیت بالاتری برخوردار بوده و نیازی به این همه دردسر نیست، بلکه خدمات بیشتری را نسبت به داربست دارد و از سرعت عمل بالایی نیز برخوردار است. به طور کلی این مهارت نسبت به دیگر وسایل دارای مزایایی از قبیل: امنیت بالا، هزینه مصرفی پایین تر، صرفه جویی در زمان، صورت دادن تمامی سطوح کاری در ارتفاع، عدم آسیب به نمای ساختمان و افزایش عمر بنا می باشد.

راپل یا کار در ارتفاع

راپل

آموزش راپل یا کار در ارتفاعدر ابتدای امر می بایست یادآور گشت که برای یادگیری راپل به طور مطلق باید ترس از ارتفاع را کنار گذاشت و در این گام با ابزارآلات مربوط به آن آشنایی یافت تا در آموزش های عملی تک تک این آموزش های تئوری را هنگام آموزش عملی بکار بست. سپس بعد از آنکه فرد کارآموز با ابزارآلات و نحوه کارکرد آن ها آشنایی لازم را به دست آورد، برای نخستین بار می تواند از یک نقطه دو یا سه متری آویزان گردد تا ترس وی از بین برود و این حالت به ارتفاع های مختلف کم کم صورت می گیرد تا فرد در این کار تجربه زیادی را کسب کند و بتواند در ارتفاع های زیاد به کار خویش بدون هیچ گونه ترسی موفق گردد.خدمات ارائه شده راپل با طناباین تکنیک خدمات ارزنده ای را به جوامع بشری ارائه می دارد که در این بین می توان به موارد زیر اشاره ورزید:

 • پیچ و رولپلاک کردن سنگ نما با طناب
 • شستشوی نما
 • آب بندی نما
 • نقاشی نمای ساختمان و رنگ آمیزی تمامی سطوح نما
 • شستن ساختمان
 • کار در ارتفاع
 • نصب بنر و تابلو
 • نورپردازی و تعویض انواع نورپردازی های نما

نکات مراقبتی کار با راپل برای کار اصولی می بایست یک سری نکات رعایت گردند تا هیچ گونه مشکلی فرد را به خطر نیندازد. در این جا به ذکر این نکات می پردازیم تا با رعایت آن ها درصد ضریب اشتباه را کاسته تا بی دغدغه به فعالیت خویش بپردازد.

 • کلیه ابزارآلات باید کاملا سالم و استاندارد باشند. از بکار بستن وسایل فرسوده مثلا از طناب های پاره و فرسوده یا طناب هایی که پیچ و تاب خورده و با سوخته اند، باید اکیدا اجتناب گردد.
 • طناب و سایر وسایل می بایست بعد از اجرای هر کاری تمیز با آب شیرین شسته شود و از هر گونه آلودگی و کثیفی به دور باشد و در صورت خرابی بخش های از ابزارآلات وی می بایست آن را با وسیله ای سالم جایگزین نمود.
 • نسبت به استحکام ساختمان و محل قرار دادن دستگاه اصلی طناب اطمینان حاصل نمود.
 • حتما باید از طناب راپل برای اجرای این عمل بهره جست و از سایر طناب ها باید جلوگیری به عمل آورد.
 • اضافه طناب را می بایست حلقه نمود تا در زیر پا لگدمال نگردد.

راپل به معنای فرود آمدن با طناب است که از یک ارتفاع مشخصی صورت می گیرد و در اصطلاح به کلیه خدماتی اطلاق می شود که روی نمای ساختمان صورت می گیرد. از جمله کارایی های آن، پیچ و رولپلاک نمای ساختمان می باشد که راپلکار با استفاده از ابزار آلات خود از جمله طناب های مستحکم و درهم تنیده شده از نمای ساختمان به پایین معلق می گردد به فعالیت خویش می پردازد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
سلام دوست عزیز
هر سئوالی داشتید من در خدمتم
Powered by